Moldova Ankara Büyükelçiliği

Moldova Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Adres: Kaptan Paşa sok., No. 49, 06700 G.O.P., Ankara, Turkey 
Tel: (+ 90 312) 446 55 27
Fax: (+ 90 312) 446 58 16 
E-mail: ankara@mfa.md

Moldova Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Nedir?

Ankara ve Ankara çevresindeki illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Moldova Ankara Büyükelçiliği’nde yapabilirler.

Moldova Büyükelçiliğinin Görevleri Nedir?

Ankara Moldova Büyükelçiliği, Türkiye ile Moldova arasında bulunan ticari ilişkileri geliştirme ve iyileştirme yönünde çalışmalar gerçekleştirmektedir. Türkiye Moldova Konsolosluğun genel amacı ise, Türkiye ile olan ticari ilişkileri korumak, geliştirmek, pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, eğitimsel yardım sağlama, ulaşım, Türkiye’deki otoriteler ile iletişim kurma, Türkiye’de bulunan Moldova vatandaşlarının ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi gelişmeleri karşısında çalışmalar sürdürmektir.

Moldova Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri 2021?

Moldova Ankara Büyükelçiliği Ankara ve Türkiye’de yer alan diğer Konsoloslukları, Moldova resmi tatillerinin dışında Türkiye resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir. Moldova’ya seyahat edecek olan vatandaşlarımızın tatil programlarını hazırlamadan önce Moldova Ankara Büyükelçiliği Ankara resmi tatil programını gözden geçirmelerinde fayda vardır.

 

Moldova Cumhuriyeti Ülke Tatilleri

Yılbaşı

1 Ocak

Noel/Rajdetsvo (Ortodoksların Kutladığı Noel)

7 Ocak

Dünya Kadınlar Günü

8 Mart

Paskalya (Diriliş Bayramı)

-

İşçi Bayramı

1 Mayıs

Moldova Zafer Günü

9 Mayıs

Moldova Bağımsızlık Günü

27 Ağustos

Moldova Dil Bayramı

31 Ağustos

Capital’s Day

14 Ekim

Noel (Katolik)

25 Aralık

 

Moldova Ankara Büyükelçiliği Nerede, Moldova Ankara Büyükelçiliği Nasıl Gidilir?
 

Moldova Ankara Büyükelçiliği Gaziosmanpaşa’da bulunmaktadır. Gaziosmanpaşa güzergâhından geçen otobüsler aracılığı ile Moldova Ankara Büyükelçiliği’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara Moldova Büyükelçiliği Pasaport Yenileme İşlemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Moldova vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Ankara Moldova Büyükelçiliği'nde gerçekleştirebilirler.


Ankara Moldova Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu Nasıl Yazılır?

Moldova vizesi için vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı ve başvuru esnasında ibraz edilmelidir.

  

Ankara Moldova Büyükelçiliği Moldova Vize Ücreti Nedir?

Moldova’ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından düzenlenmektedir.
 

Büyükelçilik nedir?

Devletlerin, diğer devletlerin büyük ve ticari kentlerine, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, vize işlemleri, pasaport yenileme,  temsil edilen ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla kurdukları merkezlere “Büyükelçilik” denilir. 

Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerde Büyükelçilik kurmasının mecburi olmadığı ifade edilmektedir. Ancak devletler diğer devletler karşısındaki çıkarlarını ve diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının haklarını korumak amacıyla Büyükelçilik açarlar. Büyükelçiliklerin açılması bulunulan ülke devletinin izni ile mümkün olmaktadır. Aynı zamanda alınan bu izin devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilir. 


 

Moldova Büyükelçiliği’nin Görevleri Nedir?


Moldova Büyükelçiliği ve Moldova Konsolosluğu, Moldova’nın çıkarlarını korumakla yükümlüdür.   


Moldova Büyükelçiliği Türkiye- Moldova ticari ilişkilerini geliştirmek ve bu ülkede çalışan Moldova vatandaşlarına rehberlik etmekle görevlidir.  


Moldova Büyükelçiliği,  Moldova’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirirler.


Türkiye’de yaşayan Moldova vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işleri Moldova Büyükelçiliği sorumluluk alanında yer alır. 

Ankara Moldova’nın Türkiye Temsilcilikleri Nedir?

Moldova’nın Türkiye’de Büyükelçiliği ve konsolosluğu bulunmaktadır.  Türkiye’deki Moldova Konsoloslukları aşağıdaki gibidir. 


-     Moldova Ankara Büyükelçiliği

-     Moldova İstanbul Başkonsolosluğu

-     Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu

-     Moldova Belek Fahri Konsolosluğu

 

Ankara Moldova Büyükelçiliği Nerededir?

Duyurular

TC vatandaşlarının dikkatine Moldova vizesi kalktı!

Moldova vize işlemlerinde bulunacak olan TC vatandaşlarının dikkatine Moldova vizesi 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme koşulu ile kalkmı...
2020-10-29 13:24:51

Moldova Konsolosluğu Resmi Tatil Programı

Moldova Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri 2021? Moldova Ankara Büyükelçiliği Ankara ve Türkiye’de yer alan diğer Konsoloslukları, Mo...
2020-10-29 13:22:16
Tüm Duyurular