Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu

 

Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi Nedir?

Bursa ve Bursa çevresindeki illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu’nda yapabilirler.

Moldova Fahri Konsolosluğunun Görevleri Nedir?

Bursa Moldova Fahri Konsolosluğu, Türkiye ile Moldova arasında bulunan ticari ilişkileri geliştirme ve iyileştirme yönünde çalışmalarda bulunurken Moldova Fahri Konsolosluğu Bursa diplomatik yetkiye sahip olmayan, çeşitli resmi vazife idame ettiren resmi bir Moldova temsilciliğidir. Moldova Fahri Konsolosluğu Bursa ’un yetki alanları antlaşmalar ve nizamnamelerle belirlenmiştir. Türkiye Moldova Fahri Konsolosluğun genel amacı ise, Türkiye ile olan ticari ilişkileri korumak, geliştirmek, pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, eğitimsel yardım sağlama, ulaşım, Türkiye’deki otoriteler ile iletişim kurma, Türkiye’de bulunan Moldova vatandaşlarının ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi gelişmeleri karşısında çalışmalar sürdürmektir. 

Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu Konsolosluk Görevlisi Kimdir?

Serkan Yazıcı

  

Bursa Fahri Konsolosluğu Moldova Tatil Günleri Nedir 2021?

Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu Bursa ve Türkiye’de yer alan diğer Konsoloslukları, Moldova resmi tatillerinin dışında Türkiye resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir. Moldova’ya seyahat edecek olan vatandaşlarımızın tatil programlarını hazırlamadan önce Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu Bursa resmi tatil programını gözden geçirmelerinde fayda vardır.
 

Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu Adresi Nedir?

Özlüce Mah. Saygınkent Sitesi G Blok Daire 11, Nilüfer, Bursa Turkey

Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu Nilüfer’de bulunmaktadır. Nilüfer güzergâhından geçen otobüsler aracılığı ile Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu’na ulaşım sağlayabilirsiniz.


Bursa Moldova Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Moldova vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Bursa Moldova Fahri Konsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.


Bursa Moldova Fahri Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Moldova vizesi için vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı ve başvuru esnasında ibraz edilmelidir.

Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu Moldova Vize Ücreti Nedir?

Moldova’ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından düzenlenmektedir.

Konsolosluk nedir?

Konsolosluklar, Devletlerin diğer devletlerle ticari temaslarda bulunmak ve diğer devletler nezdinde çıkarlarını korumak amacıyla açtıkları merkezlerdir. 

Konsolosluk açılması konusunda uluslararası hukukta herhangi bir zorunluluk durumu söz konusu değildir. Ancak devletler diğer ülkeler karşısındaki çıkarlarını korumak ve diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki konulara ilişkin problemlerine çözüm geliştirebilmek için konsolosluk açarlar. 

Bir devletin başka bir ülkeye konsolosluk açması, gidilen devletin izni ile mümkün olmaktadır. Konsolosluk açma izni devletler tarafından yazılı olarak sunulur. Ancak bu izni herhangi gerekçe ile herhangi bir tarihte kapatma hakkı gidilen devlete aittir.    

Konsolos Kimdir?

Diğer devletlere konsolosluk açan ülkeler gidilen ülkelerdeki işlerinin yürütülmesi için temsilciler gönderirler. Ülkelerin Dışişleri Bakanlığı tarafından atanan bu temsilcilere “konsolos” denir. Konsoloslar gittikleri şehrin büyüklüğü ve ticaret hacmine göre başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcısı olmak üzere üç dereceye ayrılır ve gittikleri şehirlerin mülki amirleri ile temas kurarlar. 

Konsolosluk çalışanlarının diplomatik vasıfları bulunmamaktadır. Bu nedenle resmi olarak diplomatik görevlere atanan kişiler haricindeki konsolosluk görevlilerine herhangi bir diplomatik ayrıcalık tanınmaz.

Konsolosluk çalışanlarına görevlerini icra ederken bürokratik konularda ve adli kovuşturmalarda bazı ayrıcalıklara sahip olurlar. Konsolosluk binalarının dokunulmazlığı bulunmaktadır. 

Moldova Fahri Konsolosluğunun Görevleri Nedir?


Moldova Büyükelçiliği ve Moldova Konsoloslukları, Moldova’nın çıkarlarını korumakla yükümlüdür.   


Moldova Fahri Konsolosluğu Türkiye- Moldova ticari ilişkilerini geliştirmek ve bu ülkede çalışan Moldova vatandaşlarına rehberlik etmekle görevlidir.  


Moldova Fahri Konsolosluğu, Moldova’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirirler.


Türkiye’de yaşayan Moldova vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işleri Moldova Fahri Konsolosluğu sorumluluk alanında yer alır. 
 

Moldova’nın Türkiye Temsilcilikleri Nedir?

Moldova’nın Türkiye’de Büyükelçiliği ve Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Türkiye’deki Moldova Konsoloslukları aşağıdaki gibidir. 
 

-     Moldova Ankara Büyükelçiliği

-     Moldova İstanbul Başkonsolosluğu

-     Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu

-     Moldova Belek Fahri Konsolosluğu

Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu Nerededir?

Duyurular

TC vatandaşlarının dikkatine Moldova vizesi kalktı!

Moldova vize işlemlerinde bulunacak olan TC vatandaşlarının dikkatine Moldova vizesi 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme koşulu ile kalkmı...
2020-10-29 13:24:51

Moldova Konsolosluğu Resmi Tatil Programı

Moldova Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri 2021? Moldova Ankara Büyükelçiliği Ankara ve Türkiye’de yer alan diğer Konsoloslukları, Mo...
2020-10-29 13:22:16
Tüm Duyurular