Moldova İstanbul Başkonsolosluğu

Moldova İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi Nedir?

İstanbul ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Moldova vize süreçleriyle alakalı işlemlerini Moldova İstanbul Başkonsolosluğu’na yapabilirler.

İstanbul Başkonsolosluğu Moldova Adresi Nedir?

İnönü Cad. no.43 d.6 Gümüşsuyu, Beyoğlu-İstanbul

Moldova Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Tel.: (+90) 212 251 72 64
Faks: (+90) 212 251 72 84

E-posta: istanbul@mfa.md

İstanbul Moldova Konsolosluğu Vize Ücretleri Nedir?

Vize Moldova Cumhuriyeti Diplomatik ve Konsolosluk misyonlarca tarafından verilir. İstisnai durumlarda (doğal afetler, kaza, Moldova’ da bulunan akrabaların ölümü veya belgelenen ağır hastalık durumlarında)vize Moldova Cumhuriyeti sınır kapısında yetkili devlet makamlarınca verilir.

1    A Tipi – HavaALANI Transit Vizesi    20 €
2    B Tipi – Transit Vizesi    40 €
3    C Tipi – Kısa Vadeli Bulunma Vizesi    60 €
4    D Tipi – Uzun Vadeli Bulunma Vizesi    80 €

Moldova İstanbul İletişim Bilgileri Nedir?
tel: +90 212 2517264
e-mail: istanbul@mfa.md

Moldova İstanbul Konsolosluğu Çalışanları Kimdir?
Petru Butucel
tel: +90 212 2517264
Tatiana GRECU
Muhasebeci
tel: +90 212 2517264
Andrei TICU
Yönetici-sürücü
tel: +90 212 2517264
 
Moldova İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Pazartesi-Cuma: 08:00-17:00


 

Moldova İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Moldova Konsolosluğu Beyoğlu semtindedir. Yeni Kapı - Hacıosman metro hattının Taksim durağı Moldova Konsolosluğuna ulaşımınızı sağlayacaktır.

İstanbul Moldova Başkonsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Moldova vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Moldova Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

İstanbul Moldova Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Moldova İstanbul Başkonsolosluğu'na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

 

İstanbul Moldova Başkonsolosluğu Dilekçesi Nasıl Yazılır?
 
Moldova İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği turistik vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.
 
Moldova İstanbul Başkonsolosluğu Moldova Vize Ücreti Ne Kadardır?

Moldova’ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından düzenlenmektedir.

 

Moldova İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri Nedir 2021?

Moldova Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Moldova resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

 

Konsolosluk nedir?
Devletlerin, diğer devletlerin büyük ve ticari kentlerine, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, vize işlemleri, pasaport yenileme,  temsil edilen ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla kurdukları merkezlere “Konsolosluk” denilir. 

Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerde konsolosluk kurmasının mecburi olmadığı ifade edilmektedir. Ancak devletler diğer devletler karşısındaki çıkarlarını ve diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının haklarını korumak amacıyla konsolosluk açarlar. Konsoloslukların açılması bulunulan ülke devletinin izni ile mümkün olmaktadır. Aynı zamanda alınan bu izin devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilir. 

 

Konsolos Kimdir?

Temsil ettikleri ülkenin Dış İşleri Bakanlığı tarafından gidilecek ülkede bulundukları şehrin mülki amirleri ile temasta bulunarak kendisi için öngörülen görevleri yerine getirmek üzere atanan kişilere “konsolos” denilmekte.  Konsoloslar bulundukları şehrin büyüklüğü ve ticari niteliği temel alınarak başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcısı olarak hizmet vermekteler.

Konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildir. Resmi olarak diplomatik görevlere atananlar dışında kalanlara diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır. Ancak görevlerini yerine getirdikleri esnada bürokratik konularda ve adli kovuşturmalarda belli başlı ayrıcalıklara sahip olurlar. Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları vardır. 

Moldova Başkonsolosluğunun Görevleri Nedir?

Moldova İstanbul Başkonsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Moldova İstanbul Başkonsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Moldova İstanbul Başkonsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

 

 Moldova’nın Türkiye Temsilcilikleri Nedir?

Moldova’nın Türkiye’de Büyükelçiliği ve konsolosluğu bulunmaktadır.  Türkiye’deki Moldova Konsoloslukları aşağıdaki gibidir. 
 

-    Moldova Ankara Büyükelçiliği

-    Moldova İstanbul Başkonsolosluğu

-    Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu

-    Moldova Manisa Fahri Konsolosluğu

-    Moldova Antalya Fahri Konsolosluğu

Moldova Konsolosluğu Nerededir?

Duyurular

TC vatandaşlarının dikkatine Moldova vizesi kalktı!

Moldova vize işlemlerinde bulunacak olan TC vatandaşlarının dikkatine Moldova vizesi 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme koşulu ile kalkmı...
2020-10-29 13:24:51

Moldova Konsolosluğu Resmi Tatil Programı

Moldova Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri 2021? Moldova Ankara Büyükelçiliği Ankara ve Türkiye’de yer alan diğer Konsoloslukları, Mo...
2020-10-29 13:22:16
Tüm Duyurular