Moldova Vize Başvurusu

Moldova Vizesi Kalktı mı?

Moldova Seyahati gerçekleştirecek olanlar, Türkiye ile Moldova devleti arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşmaları gereğince Moldova vize işlemlerinde muaftır.

180 gün içinde 90 gün ikamet izni bulunurken TC vatandaşları Moldova’ya her girişlerinde sadece 30 gün ikame hakkına sahiptir.   Söz konusu Moldova seyahati Moldova’da bir Moldova turu, Moldova gezileri ve Moldova’da bulunan herhangi bir kişiyi ziyaret etmeden Moldova seyahatinde bulunacak olan Türkiye vatandaşlarının Moldova ziyaret vizesi için davetiye yazısı, Moldova vize başvuru formu, Moldova ziyaret vizesi için gerekli evraklar ve Moldova vize ücreti, Moldova turistik vizesi için Moldova hotel rezervasyonu ve Moldova uçak bileti rezervasyonu gibi prosedürlerde bulunmalarına gerek yoktur.   Türkiye vatandaşları muhtemel Moldova seyahatlerini  Moldova vizesi almadan gerçekleştirebileceklerdir.

Moldova Seyahati gerçekleştirecek olanlar, Türkiye ile Moldova devleti arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşmaları gereğince Moldova vize işlemlerinde muaftır. TC vatandaşlarının 180 gün içinde 90 gün ikamet izni bulunurken TC vatandaşları Moldova’ya her girişlerinde sadece 30 gün ikame hakkına sahiptir. 

Söz konusu Moldova seyahati Moldova’da bir Moldova turu, Moldova gezileri ve Moldova’da bulunan herhangi bir kişiyi ziyaret etmeden Moldova seyahatinde bulunacak olan Türkiye vatandaşlarının Moldova ziyaret vizesi için davetiye yazısı, Moldova vize başvuru formu, Moldova ziyaret vizesi için gerekli evraklar ve Moldova vize ücretinden muaf olsalar da ancak geçerli (10 yıldan eski olmayan) pasaportlarıyla seyahat edebilirler.

(*) Türkiye vatandaşları muhtemel Moldova seyahatlerini Moldova vizesi almadan gerçekleştirebileceklerdir.

Moldova Parlamentosu tarafından 12 Aralık 2010 tarihinde yabancılar ve göçmenlik rejimine ilişkin yasa yürürlüğe girmiştir. Moldova sınırları içinde yabancı uyruklu kişinin konaklamasına ilişkin AB yasalarına uygun yeni yasa yürürlüğe girmiştir. Söz konusu yasayayla göçmenlerin Moldova'daki yaşam standartların geliştirmek ve ülke sınır güvenliğini arttırmak hedeflenmiştir.

Moldova Büyükelçilği Çalışma Saatleri Nedir?

Hafta içi her gün; 
Vatandaş kabulü: 08.45 – 11.45
Evrak teslimi: 16.00 – 16.45
Telefon danışmaları: 14.00 – 16.00

Moldova Vize Başvuru Şartları Nedir?

Aşağıdaki şartları sağlayan yabancıların Moldova'ya girişine izin verilmektedir;

  • Moldova'nın da dahil olduğu uluslararası anlaşmalarda aksi belirtilmemişse, Moldova nezdinde tanınan geçerli bir sınır geçiş belgesine sahip olmak,
  • Moldova'nın da dahil olduğu uluslarası anlaşmalarda farklı bir karar belirtilmemişse, geçerli bir vizeye sahip olmak,
  • Ülkeye giriş amacını kanıtlayan belgeleri ibraz etmek,
  • Transit olarak seyahat edenler için giriş iznine sahip olmak
  • Moldova Cumhuriyeti'ne giriş yasağı bulunmayan yabancılar,
  • Ulusal güvenlik ve kamu sağlığı için tehlike arz etmeyenler, ülkeye giriş yapabilirler.

Moldova seyahatlerinde kullanılacak pasaportların;

Seyahat dönüş tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği bulunması gerekmektedir.
Yabancı vatandaşa vize rejiminin kapsamı, 22. Madde’ye göre geçerli devlet sınırı geçiş belgesinin ve seyahat amacını belirten belgeler eşliğinde belirlenmiştir. Moldova vize başvurusu yabancı vatandaşın Moldova Cumhuriyeti’nde kalış süresi ve Moldova’dan çıkış için geçim kaynakların varoluşunun kanıtı ile desteklenmelidir. Vize başvurusunda ibraz edilecek finansal kaynakların Moldova bankalarınca tarafınca geçerliliği olmalıdır, finansal kaynak Moldova LEU (LEİ) nakiti, nakit ve/veya döviz seyahat çeklerine dönüştürülmelidir.
Başvuru sahibinin hesap özetleri, vize başvurusundan en fazla 10 (on) gün önce çıkarılacaktır.  

(*) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Moldova vize prosedüründen muaftırlar. 

Duyurular

TC vatandaşlarının dikkatine Moldova vizesi kalktı!

Moldova vize işlemlerinde bulunacak olan TC vatandaşlarının dikkatine Moldova vizesi 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme koşulu ile kalkmı...
2020-10-29 13:24:51

Moldova Konsolosluğu Resmi Tatil Programı

Moldova Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri 2021? Moldova Ankara Büyükelçiliği Ankara ve Türkiye’de yer alan diğer Konsoloslukları, Mo...
2020-10-29 13:22:16
Tüm Duyurular